نامه شهید صدر به بختیار با ترجمه آیت‌الله شاهرودی+سند

خبرگزاری فارس ـ تاریخ: آیت‌الله سید محمد باقر صدر توجه ویژه به آیت‌الله شاهرودی داشت  و به شاگردانش گفته بود «آقای هاشمی (شاهرودی) ثمره وجود من است و رشد علمی شگفت‌انگیزی دارد» رشد علمی شگفت‌انگیز شاگرد خاص آقای صدر موجب شد قبل از سی سالگی از استادش شهید صدر اجازه اجتهاد دریافت کند.

در سال ۵۷ و هنگامی که شاپور بختیار اجازه ورود امام خمینی به ایران را نداد، شهید صدر نامه‌ای به او نوشت و نسبت به این امر اعتراض کرد. نکته جالب اینجاست که این نامه توسط آیت الله شاهرودی، به فارسی ترجمه و بازنویسی شد.

 

جناب آقای دکتر بختیار
به نمایندگی از مرجعیت و علمای نجف اشرف، اقدام شما در بستن فرودگاه‌های کشور را در زمانی که آیت‌الله العظمی خمینی قصد بازگشت به ایران دارند، به‌شدت محکوم می‌کنم. این اقدام در حالی صورت می‌پذیرد که میلیون‌ها نفر از برادران مسلمان در ایران و سراسر جهان منتظر بازگشت ایشان هستند تا ایشان نقش رهبری ملت را به عهده بگیرند و مسئولیت تاریخی و اسلامی عظیم خود را ایفا کنند و کشور را از ظلمات جهل و بی‌دینی به نور اسلام و پرتوهای ایمان هدایت فرمایند.
امیدوارم از ظاهرسازی‌های غیرشرعی در برابر اراده ملت مسلمانی که به رهبری کسی غیر از روحانیت تن نمی‌دهد، دست بردارید و استعفا بدهید تا راه ملت مسلمان ایران که به رهبری علمای اعلام هدایت می‌شود، هموار گردد؛ در غیر این صورت خداوند متعال و تاریخ این ملت غیور شما را نخواهد بخشید. والله ولیّ التوفیق. نجف اشرف / محمد باقر صدر

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *