شایعاتی که دست از سر آیت‌الله کاشانی برنمی‌دارد

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، در تازه‌ترین شایعه علیه شخصیت آیت‌الله کاشانی عکسی از اواخر عمر ایشان منتشر شده که ادعا می‌شود سفیر انگلیس در کنار ایشان قرار دارد.

شایعه: آیت‌الله کاشانی در روزهای اخر عمر- اسفند ۱۳۴۰- جای تشکر داره که سفیر انگلیس تا به آخر در کنار ایشان بودند.

 

این شایعه در حالی منتشر شده است که فرد حاضر در عکس پروفسور «کولر» پزشک فرانسوی است که در حال معاینه آیت‌‌الله کاشانی (۱۳۴۰)  است و به دعوت بازرگان ایرانی به تهران آمده است و در بیمارستان بازرگانان در خیابان ری دست آیت‌الله کاشانی را گرفته است. در کنار وی دکتر منوچهری (شماره ۲) پزشک بیمارستان مهر و دکتر سید محمد باقر کاشانی(شماره ۳) فرزند آیت‌الله کاشانی نیز دیده می‌شود. 

این شایعه آخرین مورد از فضاسازی جعلی علیه آیت‌الله کاشانی نیست و طی سال‌های گذشته حمله به آیت‌الله کاشانی افزایش یافته است. به طور مثال در تیرماه ۱۳۹۶  وزارت امور خارجه آمریکا اسناد دخالت این کشور در کودتای ۲۸ مرداد  ۱۳۳۲ علیه دکتر مصدق را پس از ۶۴ سال منتشر کرد.

در این اسناد که مربوط به مکاتبات محرمانه سفارت آمریکا در تهران با وزارت امور خارجه این کشور و سازمان جاسوسی سیا است، به وضوح از نقش مستقیم آمریکا در مدیریت این کودتا و کنار زدن دولت منتخب دکتر مصدق پرده‌برداری شده است. این اسناد که ۳۷۵ قطعه سند را شامل می شود نشان می‌دهد که آمریکا مستقیماً در سرنگونی دولت منتخب محمد مصدق و حمایت از دولت زاهدی ایفای نقش کرده است. کارشناسان تاریخ با بررسی این اسناد بر سانسور (از اینجا فیلم را ببینید) تاکید داشتند.

در جنجالی‌ترین سند این مجموعه، ادعا شده که آیت‌الله کاشانی و هواداران ایشان با سرنگونی دکتر مصدق و انجام این کودتا موافق بوده‌اند. این در حالی است که آیت‌الله کاشانی یک روز پیش از ۲۸ مرداد، طی‌ نامه‌ای‌ به‌ دکتر مصدق‌ او را از شرایط‌ جدیدی‌ که‌ کودتاچیان‌ تدارک‌ دیده‌ بودند، مطلع‌ ساخت‌ و از او خواست‌ که‌ با همکاری‌ با او تصمیمات‌ لازم‌ برای‌ جلوگیری‌ از کودتا را تدارک‌ ببیند. 

شایعه دیگر که قبل از اسناد علیه آیت‌الله کاشانی شکل گرفت فیلم یک دقیقه و ۵۲ ثانیه‌ای از خانه مصدق روز ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بود که آثاری از هجوم مردم در آن به چشم می‌خورد و در شبکه‌های اجتماعی پخش شد. 

در بخش پایانی این فیلم، فیلم دیگری در ۳ یا ۴ ثانیه از آیت‌الله کاشانی، دکتر مظفّر بقایی، سید شمس‌الدین قنات‌آبادی و نمایندگان دیگر مجلس شورای ملی دوره هفدهم و فیلم دیگری از سپهبد زاهدی به فیلم خانه مصدق الحاق شده است. در زیرنویس فیلم خانه مصدق نوشته شده است: «فیلمی نادر منتشر شده توسط «سیا» از ورود آیت‌الله کاشانی به همراه زاهدی و نمایندگان امریکا و انگلیس به ویرانه‌های خانه دکتر مصدق یک ساعت بعد از پیروزی کودتا.» این ادعا، توسط کارشناسان تاریخ رد شد و کذب از آب درآمد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *