نقش شهید صدوقی در ساماندهی مبارزات مردمی در یزد/گزارش ساواک از تشکر امام خمینی از مردم یزد در سال ۵۶

خبرگزاری فارس ـ تاریخ: آیت‌الله محمد صدوقی، از روحانیون مبارزی بود که نقش فراوانی در روشنگری مردم یزد در دوران نهضت اسلامی داشت. او از همان نخستین روزهای نهضت اسلامی به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های مبارزاتی خود در یزد را وسعت بخشید. اوج اقدامات آیت‌الله صدوقی در دوران مبارزه، به سال‌های ۵۶ و ۵۷ باز می‌گردد.

در کتاب «انقلاب اسلامی در یزد» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره فعالیت‌های مبارزاتی آیت‌الله صدوقی در یزد در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی آمده است: نقش شهید آیت‌الله محمد صدوقی در مبارزات مردم یزد علیه رژیم پهلوی به خصوصدر سال‌های ۵۶ و ۵۷ بی‌بدیل بود و محور اصلی مبارزات این شهر با رژیم پهلوی به حساب می‌آمد. با رهبری‌ آیت‌الله صدوقی‌ شهر یزد به‌ عنوان‌ سومین‌ شهر قیام‌کننده‌ شناخته‌ شد.

به دنبال شهادت‌ حاج آقا مصطفی خمینی فرزند امام در آبان ۱۳۵۶، شهید صدوقی‌ فصل‌ جدیدی‌ از مبارزات مردمی در یزد را ساماندهی کرد. او ضمن‌ برپایی‌ مجالس‌ ترحیم‌ باشکوه‌ برای‌ حاج آقا مصطفی‌ در استان‌ یزد، به‌ سازمان‌ دادن‌ مبارزات‌ در بخش‌ وسیعی‌ از کشور دست‌ می‌زد.

امام خمینی نیز در ۸ آبان ۵۶ در واکنش به حمایت مردم یزد از نهضت اسلامی و برپایی مجالس ترحیم برای آیت‌الله سید مصطفی خمینی، طی پیامی از شهید صدوقی و مردم یزد تشکر کرد. در این پیام آمده بود: «خدمت‌ جناب‌ مستطاب‌ عمادالعلماء الاعلام‌ و حجه‌الاسلام‌ آقای‌ صدوقی‌ دامت‌ افاضاته‌ به‌ عرض‌ عالی‌ می‌رساند از قرار معلوم‌ جناب‌ عالی‌ در این‌ حادثه‌ تلگراف‌ نموده‌اید و در یزد نیز مجلسی‌ بوده‌ است‌. لازم‌ است‌ از جنابعالی‌ و سایر آقایان‌ تشکر کنم‌ و چون‌ نمی‌دانم‌ چه‌ اشخاصی‌ تلگراف‌ نموده‌اند از تشکر تفصیلی‌ معذور هستم‌. از خدای‌ تعالی‌ سلامت‌ و سعادت‌ جناب‌ عالی‌ و سایر آقایان‌ محترم‌ را خواستار و امید دعای‌ خیر از همه‌ دارم‌. والسلام‌ علیکم‌ و رحمة‌الله. مستدعی‌ است‌ به‌ آقایان‌ عرض‌ تشکرم‌ را ابلاغ‌ فرمایید. روح‌الله الموسوی‌ خمینی‌».

ساواک نیز طی گزارشی درباره این پیام امام گزارش داد: «اخیراً روح‌الله خمینی‌ از عراق در نامه‌ای‌ که‌ به‌ آدرس‌ شیخ‌محمد صدوقی‌ در یزد ارسال‌ داشته‌، از وی‌ و کلیه‌‌ افرادی‌ که‌ در زمینه‌‌ برگزاری‌ مجلس‌ ختم‌ جهت‌ فرزندش‌ مصطفی‌ خمینی‌ اقدام‌ نموده‌اند، تشکر کرده‌ است.‌»

شهید صدوقی‌ برای‌ برانگیختن‌ و تهییج‌ و بسیج‌ مردم‌ یزد علیه حاکمیت پهلوی کوشش‌ بسیار کرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز جدیت فراوانی در تثبیت نظام جمهوری اسلامی در استان یزد به خرج داد.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *