گفت‌وگوی جالب امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی

 خبرگزاری فارس ـ تاریخ: آیت‌الله علامه سید محمد حسین طباطبائی فیلسوف و مفسر برجسته قرآن کریم در ۲۴ آبان ۱۳۶۰ در گذشت. به همین مناسبت با یکی از نزدیکان علامه و مبارز علیه رژیم پهلوی سید محمد قاضی طباطبایی که هم امام و علامه را درک کرد به گفت‌وگو نشستیم. که در ادامه می‌خوانید.

سید محمد قاضی طباطبایی در رابطه با ارتباط علامه طباطبایی با امام خمینی (ره) اظهار داشت: مرحوم پدر بنده آیت الله محمد حسین قاضی طباطبایی در ماه‌های محرم و صفر مراسم عزاداری امام حسین(ع) برگزار می‌کرد که یکی از میهمانان همیشگی آن قبل از انقلاب، امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی بودند. علامه رابطه بسیار خوبی با حضرت امام داشت.

وی افزود: قبل از انقلاب امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی با احتساب چند خانه با هم همسایه بودند و در محله یخچال قاضی قم زندگی می‌کردند و بعد از انقلاب امام در خانه خود زندگی نکردند و در خانه‌ای زندگی کردند که همسایه دیوار به دیوار با مرحوم علامه طباطبایی بودند.

قاضی ادامه داد: علاقمندان امام برای دیدار با امام گاهی اوقات از دیوار خانه علامه بالا می‌رفتند تا به خانه حضرت امام بروند و باعث آزار و اذیت علامه می‌شدند.

وی نقل کرد: روزی برای دیدار با علامه به منزل علامه رفتم بعد از مدتی علامه به همراه من برای دیدار با امام خمینی (ره) به منزل امام رفتند، امام به شوخی به علامه گفتند «آقای طباطبایی ما شما را اذیت می‌کنیم و باید شما به دادگاه بروید و علیه ما شکایت کنید، علامه نیز در جواب شوخی امام گفت: «دادگاه شما فایده‌ای ندارد چون مسئولیت دادگاه‌ها با شماست، من باید به خدا شکایت کنم».

قاضی افزود: علامه طباطبایی در یکی از شب‌های حکومت نظامی قبل از انقلاب در قم در حال تردد بودند یکی از مأموران رژیم گمان کرد علامه برای خرابکاری آمده است و گاز اشک‌آور نزدیک علامه پرتاب کرد که باعث التهاب چشمی علامه شد. علامه به منزل ما تشریف آوردند و من با دود چراغ لمپا سعی کردم اثر گاز اشک‌آور را خنثی کنم. چشمان ایشان را شستم اما متأسفانه تا مدت‌های مدیدی چشم‌های علامه ملتهب بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *